آغاز روزشمار جام جهانی قطر پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز

  امروز شمسی

پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز همراه با آخرین و جدیدترین اخبار و رویدادهای محلی ، منطقه ای و کشور
  مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارتباط با ما  ارتباط با ما   نیازمندی های کیش  نیازمندی های کیش   نسخه PDF اقتصاد کیش  نسخه PDF اقتصاد کیش   ورود کاربران  ورود کاربران   درباره ما  درباره ما   خانه  خانه  

  خبرهای برگزيده
خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف منطقه آزاد کیش باید تقویت شود
اطلاع رسانی درست جزء بهترین خدمات به گردشگران است
«نخستین نشست تخصصی زنان فعال کشور» برگزار شد
مشکلات پروژه های مشارکتی شرکت سرمایه گذاری کیش حل می شود
بایستی مشوق ها و مزایای مناطق آزاد بیشتر شود
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد:
مناطق آزاد و وزارت امور خارجه برای صادرات هماهنگ شده‌اند
امکان تأسیس بانک‌های روسی در مناطق آزاد
کاهش 3 درصدی تصادفات در جزیره کیش
پاسخگویی سریع به درخواست ها و مطالبات مردمی در دستور کاراین شرکت قرار دارد
جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برگزار شد
تکذیبیه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در خصوص انتشار یک خبر در فضای مجازی
فعالیت های گسترده اداره اجرائیات شرکت عمران آب و خدمات کیش در پاییز امسال
کسی به کیش نیامد

  آخرين اخبار
خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف منطقه آزاد کیش باید تقویت شود
اطلاع رسانی درست جزء بهترین خدمات به گردشگران است
«نخستین نشست تخصصی زنان فعال کشور» برگزار شد
مشکلات پروژه های مشارکتی شرکت سرمایه گذاری کیش حل می شود
بایستی مشوق ها و مزایای مناطق آزاد بیشتر شود
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد:
چهارشنبه 29 دی 1400 ، 16 جمادی الثانی 1443 ، 19 ژانویه 2022 ،شماره 3898(1282 دوره جدید)
مناطق آزاد و وزارت امور خارجه برای صادرات هماهنگ شده‌اند
امکان تأسیس بانک‌های روسی در مناطق آزاد
کاهش 3 درصدی تصادفات در جزیره کیش
  پربيننده ترين اخبار
شنبه 25 دی 1400 ، 12 جمادی الثانی 1443 ، 15 ژانویه 2022 ،شماره 3894 ( 1278 دوره جدید)
یکشنبه 26 دی 1400 ، 13 جمادی الثانی 1443 ، 16 ژانویه 2022 ،شماره 3895 ( 1279 دوره جدید)
آغاز به کار مجموعه مستند "کیش من" در کیش
دوشنبه 27 دی 1400 ، 14 جمادی الثانی 1443 ، 17 ژانویه 2022 ،شماره 3896 ( 1280 دوره جدید)
سعید محمد دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد: دریافت مالیات در مناطق آزاد خلاف شرع و قانون است
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از تشکیل پرونده قضایی در خصوص آتش سوزی هتل پارسیان جزیره کیش خبر داد
موضوع انتزاع پارسیان برای همیشه از دستور کار خارج شود
تکذیبیه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در خصوص انتشار یک خبر در فضای مجازی
رییس جمهور گفت: با توجه به حجم بالای فعالیت‌های اقتصادی در کنار دریا تشنه بودن ، وجود فقر ، بیماری و بیکاری در هرمزگان قابل توجیه نیست
امام جمعه اهل سنت کیش گفت: انتظار داریم رییس جمهور و هیات دولت برای بررسی مستقیم مشکلات و چاره جویی کیش به این جزیره سفری اختصاصی داشته باشند.
شورای مشورتی حوزه گردشگری کیش تشکیل می شود
صدور پروانه سوخت برای ناوگان گازوئیل سوز حمل و نقل عمومی بار و مسافر در کیش
شرایط سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد تجاری تسهیل شود
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

فقط جهت اطلاع !
آغاز روزشمار جام جهانی قطر

ابراهیم ارزانی

  

دقیقا 363 روز دیگر بیست و  دومین دوره  مسابقات جام جهانی فوتبال از 21 نوامبر تا 18 دسامبر (30آبان تا 27 آذر 1401)در کشور قطر در همسایگی ما برگزار میشود . این اولین جام جهانی است که در خاور میانه ودر یک کشور کوچک عربی برگزار میشود. قطر در حالی موفق به کسب میزبانی جام جهانی  می شود که تاکنون در هیچ دوره از مسابقات جام جهانی حضور نداشته است ودر مرحله نهایی رقابت  اخذ میزبانی را از کشور آمریکا  با رای 14 در برابر 8 می برد.شرایط جغرافیایی و اقلیمی قطر و  وسعت کوچک این کشور و تردید درآماده شدن  زیر ساخت های مناسب اقامتی  و ورزشی در این کشورکوچک تا هنگام برگزاری بازیها ، تا آخرین لحظات  شبهاتی را برای واگذاری میزبانی به این کشور بوجود آورده بود، اما  با تعهد مسئولین قطر برای فراهم آوردن همه شرایط برای میزبانی شایسته جام جهانی ،این کشور کوچک عربی  گوی سبقت  میزبانی را از آمریکا ربود و کشور کوچک قطر در همسایگی ما میزبان یکی از بزرگترین رویدادهای جهان شد تا  امروز با آماده ساختن زیبا ترین و مجهز ترین ورزشگاه های فوتبال جهان برای آغاز جام جهانی بیست و دوم روز شماری کند. اما از حدود چند  سال پیش با نزدیک شدن به زمان برگزاری جام جهانی قطر نقل و قول های متعددی از طرف مسئولین   ورزش و فوتبال کشور مبنی بر مشارکت (!)در برگزاری جام جهانی قطر مطرح شد، بویژه اینکه روابط سیاسی قطر با کشور های عربی همسایه تیره شده بود، تصور بر این بود موقعیتی  مناسب  برای حضور فعال تر در این عرصه وجود دارد .

در این بین در کنار اظهارات عجیب وغریب مسئولین ورزش و فوتبال  کشور، مسئولین وقت مناطق آزاد و همچنین جزیره کیش نیز از طرح  این اظهارات و مانور روی این موضوع غافل نماندند. پس از مدتی بحث مشارکت در برگزاری جام جهانی قطر ( که سخن بیهوده و مضحکی بود ) فروکش کرد! . یک درجه پائین تر آمدیم گفتیم :میزبان  برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های شرکت کننده در جام جهانی قبل از مسابقات نهایی در جزایر کیش و قشم خواهیم بود! ( البته هیچ کس اشاره نکرد با کدام امکانات برابر با  استاندارد جهانی و بین المللی و کدام خدمات و زیرساخت های مدرن شهری!) که این موضوع هم باتوجه به ازسرگیری روابط کشورهای عربی همسایه و همجوار قطر و امکانات و زیرساختهای پیشرفته و مدرن  آنها بتدریج رها شد. بگذریم از اینکه ما در حاشیه جنوبی کشور که در همسایگی قطر قرار دارند  و گل سرسبد آنها جزایر کیش و قشم هستند امکاناتی درخور شایسته میزبانی تیم های صعود کننده به جام جهانی را نداریم! مشخص  نیست مسئولان محترم چگونه در این موارد این چنین قاطعانه اظهارنظر فرموده اند ؟! بدون اینکه هیچ اقدام عملی برای ایجاد و احداث شرایط و امکانات لازم صورت گیرد.

ازحدود دو سال پیش ستادی بنام ستاد جام جهانی قطر در سازمان منطقه آزاد کیش تشکیل شد که کاری نادر (!) بود. یعنی قطری ها میزبان  جام جهانی هستند و می خواهند مسابقات  جام جهانی را برگزار کنند ولی ستادش را ما در کیش تشکیل دادیم !! شاید در کل  این موضوع ایده بدی نبود برای اینکه  با برنامه ریزی بتوانیم از فرصت و ظرفیت این رویداد جهانی در جهت توسعه و رونق کیش استفاده کنیم.اما شاید بد نباشد پس از گذشت 2 سال دستاورد تشکیل  این ستاد و کارهای انجام شده  در آستانه نزدیک شدن به برگزاری مسابقات بررسی و اعلام شود. که البته بنظر نمی رسد بجز  تشکیل چند نشست و جلسه ،اقدام  عملی دیگری انجام شده باشد! یعنی تا حالا هر چه بوده است فرصت سوزی! و عدم توجه به اهمیت انجام این رویداد مهم جهانی در منطقه و استفاده از ظرفیت های آن.

از 2 الی 3 سال پیش اعلام گردید  قرار است در جزیره کیش کمپ ورزشی فوتبال برابر با استانداردهای بین المللی برای میزبانی از تیم های شرکت کننده در جام جهانی قطر احداث شود. قرار بود هتل ها ی مجلل و مجهز  برخوردار از کمپ های تمرینی فوتبال ایجاد شود اما تاکنون بنظر نمی رسد کوچکترین اقدام عملی در این راه انجام  شده باشد. از مشارکت در برگزاری جام جهانی(!)  تا میزبانی از برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های شرکت کننده در قطر ، حالا در خبرها می خوانیم جزایر جنوبی و مناطق آزادکیش و قشم ، آماده پذیرائی از تماشاگران جام جهانی هستند و حالا به حضور فقط مسافران جام جهانی بسنده کرده ایم ! جالب اینکه برخی مسئولان هم عنوان می کنند اگر مسافران خارجی جام جهانی به کیش و قشم نیایند حداقل می توانیم پذیرای مسافران ایرانی که خواهان تماشای جام جهانی قطر هستند در کیش  باشیم ؟! یعنی بعد از آن همه اظهارنظرهای عجیب و غریب درباره مشارکت در برگزاری جام جهانی قطر ( موضوعی که اصولاً با قواعد و اصول برگزاری مسابقات این چنینی منافات دارد) تا میزبانی از اردوهای تدارکاتی تیم ها ، حالا به حضور تماشاگران ایرانی جام جهانی هم قانع شده ایم! و حتی در این مورد  هم تاکنون هیچ کاری نکرده ایم . یعنی هیچ دلیلی ندارد مسافران ایرانی علاقمند به حضور در قطر ، مسیر خود را از کیش انتخاب کنند  یا بواسطه حضور در قطر و تماشای بازیها بخواهند رفت و آمدی با کیش داشته باشند.

 دو روز گذشته مراسم رونمائی از روزشماریک سال مانده به  آغاز جام جهانی قطر برگزار شد. این یک سال هم مثل چشم به هم زدن خواهد گذشت و قطعاً ما مثل گذشته تنها کاری که خواهیم کرد اظهارنظرهای عجیب و غریب دیگری  در این باره خواهد بود و از دست دادن فرصت ها مثل این چند سالی که گذشت . قطر و کشورهای همسایه اش پرشتاب درحال تجهیز کردن مدرن ترین ورزشگاههای جهان و تکمیل نواقص خودبرای میزبانی از یکی از بزرگترین رویدادهای جهانی و کسب منافع فراوان سیاسی ، اقتصادی برای کشورو مردم شان  خواهند بودو ما هم چنان ....

در نهایت تصور می شود این بار هم  مثل همه سال های گذشته به تماشای  این مسابقات از جعبه جادویی  بسنده کنیم و دلخوش به اینکه جام جهانی در قطر در همسایگی ما برگزار شده است.

راستی از اکسپو دوبی چه خبر ؟! ................برای آن جا هم  ستاد ی تشکیل داده بودیم . این ستاد تاکنون چه دستاوردی برای جزیره کیش و مناطق آزاد داشته است؟ تاریخ انتشار 3 آذر 1400

 


 شماره خبر : 2985    مشاهده : 29       آرشيو آخرین اخبار         آرشيو همه اخبارeghtesad-kish.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز بوده و استفاده از آن با درج منبع بلامانع است.