جزیره کیش، روی موج کتاب و کتابخوانی پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز

  امروز شمسی

پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز همراه با آخرین و جدیدترین اخبار و رویدادهای محلی ، منطقه ای و کشور
  مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارتباط با ما  ارتباط با ما   نیازمندی های کیش  نیازمندی های کیش   نسخه PDF اقتصاد کیش  نسخه PDF اقتصاد کیش   ورود کاربران  ورود کاربران   درباره ما  درباره ما   خانه  خانه  

  خبرهای برگزيده
حداقل نیازمند احداث چهار باب مدرسه جدید هستیم
65 طرح عمرانی درجزیره کیش فعال است
منطقه آزاد کیش شاهد افزایش سرمایه گذاری بوده است
شرکت های منطقه آزاد کیش در وضعیت سودآوری قرار دارند
مناطق آزاد می توانند محل برگزاری اتحادیه جامع بین المجالس باشند
توسعه زیر ساخت های انرژی در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد
امام جمعه کیش: اشغال قدس تحمیل جنگ به امت اسلام است
روز قدس آرمانی برای دفاع از هویت فلسطین است
تلاش همه ما در جهت توسعه امکانات خدماتی و رفاهی جهت شهروندان است
بهزیستی کیش با کمک خیران دستگاه شنوایی سنجی تامین می کند
قدردانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش از برگزاری باشکوه لیالی قدر در کیش
اول خرداد آغاز طرح الکترونیکی توزیع گاز مایع در کیش
ایجاد پیست دوچرخه سواری در مجاورت خیابان ساحلی سفین
وزارت آموزش و پروش باید به کیش نگاه ویژه ای داشته باشد

  آخرين اخبار
حداقل نیازمند احداث چهار باب مدرسه جدید هستیم
65 طرح عمرانی درجزیره کیش فعال است
منطقه آزاد کیش شاهد افزایش سرمایه گذاری بوده است
شرکت های منطقه آزاد کیش در وضعیت سودآوری قرار دارند
مناطق آزاد می توانند محل برگزاری اتحادیه جامع بین المجالس باشند
توسعه زیر ساخت های انرژی در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد
امام جمعه کیش: اشغال قدس تحمیل جنگ به امت اسلام است
روز قدس آرمانی برای دفاع از هویت فلسطین است
شنبه 18 اردیبهشت 1400 ، 25 رمضان 1442 ، 8 می 2021 ،شماره 3726 ( 1110 دوره جدید)
تلاش همه ما در جهت توسعه امکانات خدماتی و رفاهی جهت شهروندان است
  پربيننده ترين اخبار
31 نفر از معلمان، مدیران و معاونین نمونه و شاخص مدارس استان هرمزگان در سال تحصیلی 99-1400 در آستانه روز معلم معرفی شدند
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 ، 19 رمضان 1442 ، 2 می 2021 ،شماره 3723 (1107 دوره جدید)
ایجاد پیست دوچرخه سواری در مجاورت خیابان ساحلی سفین
جعفر آهنگران در پیامی با تبریک روز جهانی کارگر ، از زحمات کارگران زحمتکش جزیره کیش برای رونق و آبادانی این منطقه قدردانی کرد
رونمایی از پوستر جشنواره ملی "زنان و حیات اجتماعی در قرن ۱5 درکیش "
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 ، 20 رمضان 1442 ، 3 می 2021 ،شماره 3724 ( 1108 دوره جدید)
تجلیل از کارگران جزیره کیش در گرامیداشت روز جهانی کار و کارگر
کاهش 30 درصدی پروازهای فرودگاه بین‌المللی کیش درشرایط قرمز کرونایی
بهره برداري از مجموعه اسکان کارگری پدیده در كيش
«سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل» دبیرخانه شورایعالی منصوب شد
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

نمایشگاه کتاب کیش فرصتی مغتنم برای تهیه سبد مطالعاتی علاقمندان است؛
جزیره کیش، روی موج کتاب و کتابخوانی

  

 


نمایشگاه کتاب کیش فرصتی مغتنم برای تهیه سبد مطالعاتی علاقمندان است؛

جزیره کیش، روی موج کتاب و کتابخوانی

بقلم :  ف پناه

رشد کتاب‌خوانی شرط نخست توسعه فرهنگی و اقتصادی است. هیچ ملتی بدون توجه به امر کتاب و کتاب‌خوانی به شاخص‌های توسعه دست نیافته و توسعه بدون بستر فرهنگی در هیچ جای دنیا به نتیجه ای مطلوب منتهی نشده است. اهمیت نقش کتاب در توسعه فرهنگی تا بدان جاست که امروزه میزان زمانی را که هر ملتی به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد با میزان توسعه آن کشور مقایسه می‌کنند. دستیابی به اهداف توسعه اجتماعی و فرهنگی ممکن نیست مگر به تحقق و لوازم آن؛ و کتاب و کتاب‌خوانی یکی از مهم‌ترین لوازم هر توسعه پایداری است.گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی هم اگر برای سایر جوامع و کشورها از مهمات باشد برای کشور و جامعه ما از ضرورت‌ها است. 

موج‌آفرینی و ایجاد فضای پرشور و نشاط فرهنگی در کشور طی مدت برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، تشویق مردم، مسئولان، سازمان‌ها و نهادها به مشارکت در فعالیت‌های کتابخوانی، تقویت کتابخانه‌ها و مجتمع‌های فرهنگی، فراهم آوردن زمینه لازم برای بروز خلاقیت‌ها و استعدادهای بالقوه در مناطق مختلف کشور، تعامل فرهنگی و ارتباط مستقیم ناشران با مردم، خارج ساختن فعالیت‌های علمی، فرهنگی از حالت متمرکز و توزیع این‌گونه فعالیت‌ها در استان‌های کشور از جمله ثمرات  برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب است، نمایشگاه‌هایی که ‌می‌توانند بهار‌فرهنگ را رقم بزنند و این روزها که شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب کیش هستیم، موجی از شور و نشاط با چاشنی فرهنگ در میان مردم جزیره دیده می شود.

دومین دوره از نمایشگاه کتاب کیش در حال برگزاری است و با گذری در تالار شهر کیش درمی یابیم که این نمایشگاه خوشبختانه توانسته است رضایتمندی عمومی را حاصل نماید.  قطعا در پس برگزاری هریک از نمایشگاه‌ها تجاربی به دست می آید و بدون شک برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به واسطه برداشته شدن فاصله‌های میان ناشران و علاقه‌مندان کمک شایانی به تهیه سبد مطالعاتی علاقه‌مندان به کتاب ‌می‌کند؛ ضمن این که در چنین شرایطی از نظر اقتصادی نیز وضعیت مطلوب تری برای علاقه‌مندان به کتاب فراهم ‌می‌شود.

برگزاری نمایشگاه‌ کتاب کیش یک فرصت مغتنم است و عرضه محصولات فرهنگی در قالب نمایشگاه‌ کتاب به غنی شدن فرهنگ جزیره کمک ‌شایانی می‌کند؛ ناگفته پیداست که اثرات کتابخوانی در پرورش روح و روان و تغییر رفتار انسان موثر است و انسان به دلیل شرایط خود از نظر خلقت انتخابگر است و زمانی ‌می‌تواند این انتخاب صحیح را انجام دهد که به او آگاهی داده شود.

کتاب نیز چنین اثر آگاهی‌بخشی دارد و نمایشگاه‌ کتاب ‌می‌تواند زمینه این آگاهی‌بخشی را فراهم آورد؛ البته باید در کنار اصل نمایشگاه به ظرفیت این نمایشگاه‌ها نیز بنگریم و تلاش کنیم تا آثار این نمایشگاه‌ها مورد رضایت مردم باشد؛ گاهی بر اساس نظر خوانندگان شرایط را در نظر ‌‌گیریم و گاهی باید کتب و محصولات عرضه شده بتوانند نیازهای فرهنگی جامعه را پاسخ دهند  و پیش از برپایی نمایشگاه‌ از طریق خرد جمعی بهترین راهکار برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد فرهنگی  گزینش شود.

 برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در کشور در سال‌های نشان داده است هرچند تجارب بسیار خوبی در این خصوص به دست آمده اما در مقابل نمایشگاه‌هایی نیز بوده اند که شاید به حداقل دستاورد پیش‌بینی شده در مقابل هزینه‌های صورت گرفته برای آنها نیز نرسیده‌اند. اما نمایشگاه کتاب کیش خوشبخانه از آن دست نمایشگاههای است که توانسته است رضایت عمومی را در میان مردم و عوامل برگزاری حاصل آورد.

برپایی نمایشگاه‌ کتاب می‌تواند در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و آشتی مجدد مردم با کتاب نقش محوری داشته باشد و بر هیچ کس پوشیده نیست که کتاب و کتابخوانی می‌تواند بینش، درایت، آگاهی و دانش مردم تأثیرگذار باشد.در این راستا برپایی نمایشگاه کتاب جزیره کیش این امکان را در اختیار مردم می‌گذارد تا با آثار نویسندگان حوزه‌های مختلف آشنا و از تازه‌های کتاب مطلع شوند. از این رو برپایی نمایشگاه استانی و از جمله جزیره کیش این امکان را در اختیار اهالی قلم و دوستداران کتاب قرار می‌دهد تا به آثار مورد علاقۀ خود دست یابند. در عین حال که نمایشگاه کتاب محرک خوبی است تا افرادی را که با فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیگانه هستند و یا مدتهاست با کتاب، آن یار مهربان، قهر کرده‌اند، جذب فضای گرم و دوست داشتنی نمایشگاه کند. تقویت کتابخانه‌هاو مجتمع‌های فرهنگی،ایجاد تحولات سازنده اجتماعی فرهنگی در مناطق مختلف کشور، عرضۀ مستقیم کتاب با تخفیف قابل توجه، ایجاد جریان‌های مناسب ادبی و فرهنگی، ایجاد فضای جذاب و مفرح فرهنگی ، تدوین برنامه‌های مناسب و هدفمند در جهت ظهور نوآوری، خلاقیت  و استعدادهای بالقوۀ جوانان، کشف استعدادهای درخشان برای نویسندگی، تشویق مردم در جهت مطالعه کتاب می‌تواند از برکات برگزاری نمایشگاه کتاب کیش باشد.

در عین حال که برپایی نمایشگاه کتاب کیش در دراز مدت تأثیرگذار خواهد بود و باعث می‌شود تا میزان خرید کتاب و مطالعه در طول سال افزایش یابد.  

بسیاری از صاحبنظران عرصۀ کتاب و کسانی که دومین دوره برگزاری آن را در کیش شاهد هستند بر این باورند که تجربه برگزاری نمایشگاه‌ها کتاب کیش تجربۀ خوب و موفقی بوده است،‌ از این رو برای بالا بردن راندمان کار و بهره وری از ظرفیت‌های مناسب منطقه‌ای بهتر است، روند برپایی نمایشگاه توسط کارشناسان آسیب‌شناسی و رصد شود تا در سالهای آتی برنامه‌های جذاب تر تدوین و در دستور کار قرار گیرد.

اهمیت کتاب و جایگاه آن در جامعه:

جامعه ای که می‌خواهد آزاد و آگاه زندگی کند، حتما باید به پدیده کتاب با چشم دیگری بنگرد. در چنین جامعه ای هرگاه بخواهد وفاقی مبتنی بر رشد و توسعه شکل بگیرد، می‌باید کتاب به عنوان یک عنصر اصلی و تأثیرگذار در آن مطرح باشد و والاترین جایگاه را در همه نهادهای فردی و اجتماعی از آن خود سازد؛ به گونه ای که هیچ کس، در هیچ جا، هیچ عذری برای کتاب نخواندن نداشته باشد زیرا کتاب یکی از راه های کسب دانایی، توانایی و موفقیت است و آدمی را در فهم و درک درست و تمیز راست از ناراست، مدد می‌رساند. در واقع، اعتلای فرهنگ کتاب خوانی، پی ریزی بنای توسعه فرهنگی جامعه تلقی می‌شود و در این جهاد مقدس، همگان از خرد و کلان باید شریک و سهیم باشند و برای این سازندگی رشد، توسعه و معنویت گرایی، از دل و جان مایه بگذارند.

 بی تردید جامعه ای که در آن فضای مطالعه پژوهش و تحقیق، به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری، به شکل مطلوب و بدون قید و بندهای دست و پاگیر فراهم باشد نسبت به جامعه ای که از فرهنگ مطالعه و تحقیق دور است، کمتر از فرهنگ‌های بیگانه تأثیر می‌پذیرد.

در جامعه ای که ما زندگی می‌کنیم با توجه به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی باید عادت به مطالعه در همه تفکرات و اندیشه‌ها و دل‌ها همگانی شود و شور، شوق و عشق به کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه استمرار داشته باشد. کتاب‌خوانی نباید به یک عده یا یک گروه خاص تعلق داشته باشد بلکه هر فرد باید با کتاب زندگی کند .

ترغیب و تشویق مردم برای کتاب‌خوانی و مطالعه و یافتن استعدادهای نهفته در جامعه در حوزه های مختلف تلاش جدی و دنباله دار را می‌طلبد؛ به همین خاطر است که باید از دوران کودکی به منظور پرورش این استعدادها، بچه‌ها را به کتاب خوانی عادت دهیم تا به مرور زمان با تولید یک جامعه کتاب‌خوان، تأثیر آن را در توسعه فرهنگ جامعه شاهد باشیم. 

 شماره خبر : 159    مشاهده : 188       آرشيو گزارش ویژه         آرشيو همه اخبار

  نماینده جزیره کیش در هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک: سالن اختصاصی تئاتر در کیش نداریم
  افشین حسنلو، بازیگر تئاتر: برای انجام کارهای هنری به کیش برمی گردم
  در گفتگوی اقتصاد کیش با گروه موسیقی بانوان "دینگو" بندرعباس مطرح شد؛ لزوم توجه به استعداد موسیقی بانوان فارغ از نگاه جنسیتی
  نگاهی اجمالی به نظرات مردم از یک سو و گشتی در سطح شهر در آستانه نوروز 1400 نشان می دهد رضایتمندی خوبی از عملکرد شرکت عمران و آب و خدمات وجود دارد و
  گامی بلند در مراقبت از سلامتی مصرف کنندگان قلیان تولید


eghtesad-kish.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ، تحلیلی اقتصاد کیش نیوز بوده و استفاده از آن با درج منبع بلامانع است.